تاریخچه Ibiza

5 بهمن 1396

Ibiza نام جزیره ای است در دریای مدیترانه و کمی دورتر از ساحل شرقی کشور اسپانیا قرار دارد.  همچنین فاصله ی این جزیره تا والنسیا 150 کیلومتر (93 مایل) می باشد. این جزیره سومین جزیره ی بزرگ در میان جزایر بالئاریک بوده و جمعیت خودمختاری در مجموعه ی اسپانیا را تشکیل می دهد.

در سال 654 قبل از میلاد مسیح مهاجران فنیقی بندری در ایبیزا ساختند که پس از سقوط حکومت فنیقیه در پی حمله ی آشوریان، ایبیزا تحت کنترل کارتج که خود یک مستعمره ی پیشین فنیقیها بوده قرار گرفت. در این جزیره رنگ مو، نمک، سس ماهی و پشم تولید می شود. 

در این جزیره ابتدا یک حرم مقدس برای الهه تانیتواس پایه گزاری شد و سپس باقی جزایر باله آریک در سال 400 قبل از میلاد وارد مدار تجاری اویسا شدند.و ایبیزا به یک مکان مهم تجاری در طول مسیرهای مدیترانه ای تبدیل شد. ایبیزا سپس خود به بناگزاری ایستگاه های تجاری دیگر در نزدیکی جزایر باله آریک مانند جزیره ی مایورکا، نا گاردیس و نا گالرا اقدام نمود که در آن مکانها کارگران باله آریک به خدمت گرفته می شدند تا از تمامیت حکومت کارتج دفاع کنند.

در طول دومین جنگ پانیک در سال 217 قبل از میلاد این جزیره مورد حمله ی لشکر دو برادر اسکیپیو قرار گرفت و وفادار به حکومت کارتج باقی ماند. ولی با شکست لشکر کارتج در سرزمین آیبرلند، ایبیزا نیز به تدریج از سکنه خالی شد تا آخرین مورد استفاده از آن که توسط ژنرال ماگو هنگام فرار لشکر کارتج به میورکا و سپس میگوریا جهت تامین مواد غذایی و سایر موارد مورد نیاز در سال 205 قبل از میلاد ثبت شد. ایبیزا وارد یک معاهده ی پر سود به نام فئودوس با رومی ها شد که از تخریب بیشتر ایبیزا جلوگیری می کرد و و به آن اجازه می داد که موسسات مرتبط با کارتج و پانیک در آن به ادامه ی فعالیت بپردازند، آداب و رسوم ایبیزا حفظ شود و این معاهده حتی به آنان اجازه داد که به یکی از شعبات شهرداری های روم وقت تبدیل شوند که به نوبه ی خود باعث شد که امروزه بتوانیم نمونه های فوق العاده ای از تمدن اخیر کارتج-پانیک را در این مکان ببینیم. در طول زمان امپراطوری روم باستان این جزیره تبدیل به یک نقطه ی سلطنتی شده و از فهرست مسیرهای پر گذر تجارتی زمان خود حذف گردید. 

اسم رومی این جزیره ابسوس می باشد. 

پس از سقوط امپراطوری روم غربی و دوره ی کوتاهی از سلطه ی واندال اول و سپس بیزانتین، این جزیره توسط مورها در سال 902 تصرف شد که باعث شد جمعیت باقیمانده به دین اسلام در آمده و جمعیت کوچک بربرها نیز به همین آیین بگروند. تحت سلطه ی حکومت اسلامی جزیره ی ایبیزا (به عربی یابیساه) به روابط نزدیکی با شهر ده نیا که خود نزدیکترین بندربه پنینسولای آی بریایی واقع در مجتمع والنسیایی بود دست یافتند و همچنین دو ناحیه ی نزدیک دیگر که به طور مشترک توسط طایفه ی ده نیایی اداره میشد در حدود قرن 11 میلادی در ارتباط نزدیک با ایبیزا قرار گرفت.

ایبیز ا در کنار جزایر فورمنترا و منوکا در بهار سال 1110 میلادی تحت حمله ی پادشاه نوروژ، شاه سیگورد اول و لشکر او که به سمت اورشلیم می رفتند قرار گرفت. شاه سیگورد پیشتر شهرهای سینترا، لیسبون و آلاکاسر دو سال را تحت سلطه در آورده بود که این شهرها را تسلیم مسیحیان کرد تا تسلط مسلمانان را از این طریق از پنینسولای آیبریایی قطع کند. شاه سیگورد حمله ی خود را تا سیسیلی ادامه داد جایی که ایشان شاه راجر دوم از سیسیلی را ملاقات کرد.

 این جزیره در 1235 میلادی تحت سلطه ی شاه جیمز اول از آراگون در آمد و جمعیت محلی مسلمان از آن محل بیرون رانده شدند به همان صورت که در مکانهای همسایه از جمله مایورکا و دیگر مکانها صورت گرفته بود و سپس مسیحیان از گیرونا به آنجا رسیدند. علیرغم این مساله، جزیره تا سال 1715 میلادی خودمختاری خود را حفظ کرد هنگامی که شاه فیلیپ پنجم از اسپانیا خودمختاری حکومت مرکزی را نابود ساخت. ورود دموکراسی در اواخر 1970 میلادی سبب ایجاد اعلامیه ی خودمختاری جزایر باله آریک گردید و امروزه این جزیره به همراه مایورکا، منورکا و فورمنترا بخشی از حکومت خودمختار باله آریک محسوب می گردند.

برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه لطفا در خبرنامه ما ثبت نام کنید .